O mnie

sobota, 3 października 2015

7 korzyści zdrowotnych z jazdy na rowerze

7 korzyści zdrowotnych z jazdy na rowerzeRower gloryfikować będę zawsze i na zawsze. Tak jak już pisałam, na rowerze uwielbiam jeździć, odkąd uszczuplono go o dwa pomocnicze kółka. I już wtedy dostrzegałam piękno tego prostego środka lokomocji. Wiatr we włosach i możliwość dotarcia w te miejsca, gdzie ciężko i za daleko dotrzeć na pieszo. 

Dzisiaj przedstawię Wam 7 korzyści zdrowotnych, jakie płyną z jazdy na rowerze. Zapraszam do lektury. 

1. Utrata wagi. Nawet w tych ciężkich przypadkach.

Oczywiście, można biegać lub spacerować. Jednak na rowerze jesteśmy w stanie spalić więcej kalorii w tym samym czasie, bez obciążania stawów- tak jak to ma miejsce w przypadku biegania.
 
2. Usprawnienie systemu odpornościowego.

Poprzez zwiększoną cyrkulację krwi, lepsze jej dotlenienie nasz organizm lepiej radzi sobie z infekcjami. Ponadto, regularne wycieczki w różnych warunkach pogodowych hartują organizm.

3. Walka z bezsennością. 

Badania udowodniły, że już 20 minut jazdy na rowerze pomaga walczyć z bezsennością. Jak? Wystawienie na działanie promieni słonecznych przywraca naturalny rytm dobowy organizmu. Poza tym, redukuje poziom kortyzolu- hormonu stresu, którego nadmiar często jest przyczyną problemów z zasypianiem, a także jakością snu. 

4. Lepsza praca jelit. 

Ruch ciała usprawnia motorykę jelit. Przez to jedzenie potrzebuje mniej czasu, by strawione opuścić nasz organizm. Ograniczona jest ilość wody wchłoniętej z pożywienia, co oznacza dla nas szybsze i mniej uciążliwe wizyty w toalecie. 

5. Masaż mózgu.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego podczas jazdy na rowerze przychodzi Wam do głowy mnóstwo pomysłów lub znajdujecie rozwiązania problemów? Jazda na rowerze ułatwia przepływ krwi i tlenu do mózgu. Poprawia koncentrację, pamięć i koordynację ruchów. Pamiętasz swoje pierwsze próby utrzymania równowagi na rowerze? Porównaj to ze swoimi dzisiejszymi umiejętnościami. 

6. Młodszy wygląd.

Pot, tlen, lepsze ukrwienie, produkcja kolagenu- dla skóry to jak naturalna maseczka. Nie zapominaj jednak o ochronie przeciwsłonecznej, gdy jest taka potrzeba. Najlepiej, aby były to naturalne filtry. 

7. Zdrowie psychiczne.

Jazda na rowerze to czas dla Ciebie. Czas, aby pobyć ze swoimi myślami. Naturalnie, aktywność fizyczna pobudza produkcję endorfin- hormonów szczęścia. Widzimy wtedy wszystko jakby w jaśniejszych barwach, a rozwiązania problemów znajdują się same. 

Jaki będzie najlepszy rower dla Ciebie? Ten, który posiadasz! Ten, na którym chętnie jeździsz i na którym jest Ci wygodnie. Nie przyniesie korzyści jednoślad, z którego mamy ochotę zejść już po pierwszym kontakcie z siodełkiem. 

W tym roku jesień jest wyjątkowo piękna i ciepła. Dlatego ja dziś mam zamiar podziwiać jej uroki z perspektywy roweru. A Ty?

1 komentarz:

  1. I teraz żałuję że nie zabrałem rowerka do Jastarni piękna słoneczna pogoda dalekie spacery i rolki i bieganie ,a jednak brak rowerka ;)

    OdpowiedzUsuń

Co o tym myślisz? Daj znać w komentarzu! Każdy jest dla mnie bardzo ważny.